Az egri kórházba költözött az Országos Gyermek Neuropathia Centrum
- Közélet
- 2018.04.5
A neuropátia a cukorbetegség egyik leggyakrabban kialakuló, az idegrendszert érintő szövődménye, amely a tapasztalatok szerint a 6 év feletti, de még nem felnőtt cukorbetegek 15-20 százalékánál már kialakul.
Szerdától a Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézetben működik az Országos Gyermek Neuropathia Centrum - tájékoztatta az egri gyógyító intézmény az MTI-t.
A közlemény szerint a centrumot Barkai László professzor, a gyermekdiabetológia egyik legelismertebb hazai szakértője, a gyermekneuropátia nemzetközileg is jegyzett kutatója, a Markhot Ferenc Kórház csecsemő- és gyermekgyógyászati osztályának vezetője irányítja. Az országos ellátási területtel működő központ az egri rendelőintézet első emeletén kapott helyet, kialakítását, működését - 14 felnőtt- és a budapesti gyermekcentrum mellett - a Wörwag Pharma támogatta.
Barkai László közreműködésével az egri gyermekdiabetológia teljes körű, a Magyar Diabetes Társaság által akkreditált ellátó hellyé válik és szerdától a cukorbeteg gyermekek ellátásának minden formáját, köztük az inzulinpumpa-kezelést és minden szövődmény szűrését elvégzik a kórházban - írták, megjegyezve: ezzel egy időben a kórház a Debreceni Egyetem által akkreditált diabetológiai licencképzés gyakorlati oktatóhelyévé vált.
Kitértek arra is: az elmúlt két évben Miskolcon működő Országos Gyermek Neuropathia Centrum tapasztalatai alátámasztották, hogy a 6 év feletti, de még nem felnőtt cukorbetegek 15-20 százalékánál már kialakul a neuropátia, amelynek felismerését nehezíti, hogy ebben a korban még nincsenek jellegzetes, súlyos panasszal járó tünetek, azt csak megfelelően finom műszerekkel lehet igazolni. Ráadásul a normálértékek mások a fiatalkorúaknál, serdülőknél és gyerekeknél, mint a felnőtteknél. Az elmúlt időszak vizsgálatai során ezeket az értékeket pontosították a centrum szakértői, a kutatómunka Egerben is folytatódik.
A neuropátia a cukorbetegség egyik leggyakrabban kialakuló, az idegrendszert érintő szövődménye. Az autonóm neuropátia károsíthatja a szív- és érrendszeri funkciókat, a szenzoros neuropátia következtében a betegek természetes érzékelési képessége romlik. Ez a betegség felelős a lábamputációk 85 százalékáért, ezek túlnyomó része megelőzhető lenne, ha időben diagnosztizálnák. A gyerekek ritkán kerülnek ilyen stádiumba, de fontos a kockázatok felismerése, mert bár a szövődmények általában 10-15 év után jelennek meg, a diabéteszes fiatalok többsége már ennyi ideje beteg, mire eléri a felnőttkort.
A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy mivel a 10 évet betöltött, illetve serdülő gyermekeknél már 2-5 éves betegség után kialakulhat a neuropátia, ebben az életkorban mindenkit érdemes legalább egyszer kivizsgáltatni. A Magyar Diabetes Társaság adatai szerint jelenleg az 1-es típusú cukorbeteg gyerekek száma mintegy 3500, a diabétesz 2-es típusában szenvedők pedig mintegy 500-an lehetnek Magyarországon.