Kincs, ami nincs? Vagy mégis, de máshogy? Utánajártunk.
- Közélet
- 2018.03.27
Rengeteg uniós forrás érkezett az elmúlt években Heves megyébe, de vajon optimális volt a pénzek felhasználása? Létesült használhatatlan biciklis kalandpark, beszakadó díszburkolatú tér, és funkciójának nem megfelelő mélygarázs is.
„Forrás oda megy ebben a térségben, amit én jóváhagyok. Amit én nem hagyok jóvá, oda nem megy forrás” - ezekkel a szavakkal fenyegette meg még 2011-ben Balázs József fideszes országgyűlési képviselő Gyöngyöspata jobbikos településvezetőjét.
Az elmúlt négy ügyei alapján viszont már a Fideszhez való lojalitás sem garantálta, hogy sikeres legyen egy-egy pályázat.
Nagy pénz, nagy balhék
Csak a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programból (TOP) 41,69 milliárd forint áll Heves megye rendelkezésére. A forrásokhoz pályázati úton lehet hozzájutni, ezekről a megyei önkormányzat, valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium dönt.
Az óriási összeg felosztása miatt a megye három fideszes országgyűlési képviselője - Nyitrai Zsolt, Szabó Zsolt és Horváth László - valamint az ő közgyűlésben ülő embereik között komoly ellentétek alakultak ki. Emiatt egy időre megbénult a közgyűlés működése is.
Pénzosztás politikai alapon
Arra, hogy az országgyűlési képviselők - noha a szabályok szerint nem lehetne - befolyásolni tudják az uniós pénzek útját, Hatvan (időközben a Fideszből kizárt) polgármesterének Horváth Richárdnak, illetve a térség országgyűlési képviselőjének Szabó Zsoltnak a konfliktusa is rávilágított. Utóbbi közbenjárására a megyei közgyűlésben sorra lepontozták a város forrást igénylő pályázatait. Emiatt Lázár János nyilvánosan is megdorgálta Szabót, a Miniszterelnökséget vezető miniszter megígérte, hogy felülvizsgálják az elutasított hatvani forráskérelmeket.
Rokoni szálak
Hatvan városa a Szabó-Horváth konfliktus elmélyülése előtt eredményes volt a közösségi források megszerzésében. Igaz, több botrány is övezte ezek felhasználását. Például a több mint egymilliárd forintnyi uniós beruházás részeként megépített Hatvan-Boldog közötti kerékpárút burkolata az átadás után szétrepedt, a projekthez kötődő biciklis kalandpark pályáján pedig nem lehet kétkeréken végig menni.
Nagy figyelmet kapott a Cukorgyári-tó és környékének uniós forrásból megvalósított megújítása. A tó az egyik Szabó rokon érdekeltségének tulajdona, a projektre pénzt nyerő szervezet pedig a fideszes politikus ismerősi köréből verbuválódott. A beruházás megvalósult, de a területre szinte senki nem juthat be. Szabó viszont megvette a tó szomszédságában lévő majorságot.
Pompás zsákmány
Hatvan egyik legismertebb épülete a Grassalkovich-kastély, amelyet 3,2 milliárd uniós forrásból újítottak fel és az amúgy szenvedélyes vadász Szabó Zsolt lobbitevékenységének is köszönhetően a vadászmúzeum költözött az ingatlanba. Fideszes és szocialista képviselők közös javaslatot nyújtottak be arra, hogy a kastély tulajdonjogát ingyenesen adják át a vadászkamarának. A jobbikos Sneider Tamás hathatós közreműködésével a közfelháborodás miatt ez meghiúsult, végül a kormány a fenntartási költségek biztosításával együtt az üzemeltetést adta át a vadászszervezetnek.
Tűr, tilt, támogat?
A megye más területein is hasonló rendszerben működhet a forráselosztás. Az ellenzék többször bírálta Nyitrai Zsoltot is, mert meglátásuk szerint, azok a települések, amelyeknek vezetése nem elkötelezett híve a kormánypártoknak, mint Átány, Egerfarmos, Kerecsend és Demjén, azok kevesebb támogatásra számíthatnak.
A nagy dobásra készült a Fidesz
Egerben a részben uniós milliárdokból is megújuló Dobó tér sokáig adott kampánytémát a Fidesznek. Igaz, rengeteg probléma is adódott a beruházás kapcsán. Időként beszakadt a díszburkolat. Egy alkalommal egy tűzoltóautót is fogságába ejtett a beszakadó tér. Létesült egy új parkolóház is, amit viszont egy ideig nem használhattak az autósok, mert nem tudtak bekanyarodni a felvezető szűk rámpákon.
Orbán bizalmasa is tarolt a megyében
Mészáros Lőrincnek Heves megyében is számtalan érdekeltsége van. Orbán Viktor bizalmasának érdekeltségei szennyvíz-hálózatot építhettek, hulladékgazdálkodással foglalkozhatnak 70 milliárd forintért a térségben. Mészáros cégcsoportjához került a Mátrai Erőmű is. Ezenkívül búzakeményítő üzemet létesíthetett Visontán 26 milliárdból, állami támogatással, Szilvásváradon Lovasközpontot épített közel hétmilliárdért. Vasutat is fejleszthettek a Mészáros-érdekeltségek a térségben, több mint 14 milliárdért.
Bevásárolt a térség szállodáiból, a Lifestyle Hotel Mátra 4,5 milliárd forintért, az egerszalóki Saliris Resort Spa & Konferencia Hotel mintegy 6,3 milliárd forintért, de a Hunquest Hotel szállodalánc megvásárlásán keresztül az egri Hotel Flóra és a galyatetői Grand Hotel Galya is az övé lett csaknem 30 milliárd forintos állami támogatásból, valamint a Mediaworks Kft-n keresztül a Heves Megyei Hírlap és a heol.hu tulajdonosa is.
Ideje a mérlegelésnek
Sok fejlesztési forrás érkezett Heves megyébe az elmúlt években. Az jól látszik, hogy a kormánypárti képviselők még olyan konfliktusoktól és lépésektől sem riadnak vissza, amit, ahogy Hatvan példája is mutatja, több tízezer ember szenved el az elbukott források miatt.
Az már egy másik mérlegelendő szempont, hogy a megyében megvalósuló építkezések során mi alapján választották ki a kivitelező cégeket, illetve, hogy a beruházások javítanak-e az emberek mindennapjain, hozzájárulnak-e ahhoz, hogy megélhetést biztosító új munkahelyek létesüljenek.